کاربردهای خانه هوشمندچیست؟

کاربردهای خانه هوشمند

کاربردهای خانه هوشمند بسیار گسترده است و در سطح وسیعی تعریف و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خانه هوشمند یا به طور کلی هوشمندسازی ساختمان تغییرات اساسی در روش زندگی انسان و محیط اطرافش ایجاد کرده‌اند به نحوی که توانایی نظارت و مدیریت، بهینه‌سازی عملکرد سیستم‌ها و فرآیندها، با استفاده تجهیزات هوشمندسازی ساختمان   ممکن خواهد شد و به هدف اصلی که بهبود کیفیت زندگی انسان‌هاست خواهیم رسید .

در ادامه به برخی از کاربردهای خانه هوشمند خواهیم پرداخت .

کاربردهای خانه هوشمند در پزشکی

 

یکی دیگر از کاربردهای خانه هوشمند در زمینه پزشکی که از طریق شبکه بین‌المللی اینترنت به شبکه سیستم‌های داخلی سلامت و پزشکان متصل می‌شود.

با بهره‌گیری از خانه هوشمند، داده‌های سلامت فرد در یک پایگاه داده بر روی اینترنت ذخیره می‌شود و در اختیار پزشکان و یا سازمان جهانی قرار می‌گیرد.

می‌توان وضعیت سلامت فرد و مدیریت پیشرفته دارو را در هر لحظه برای بیمار داشت و از بسیاری از مرگ و میرها و آسیب‌های جدی جلوگیری نمود.

فردی را در نظر بگیرید که وضعیت سلامت وی باید مورد بررسی قرار گیرد و این شخص با استفاده از یک شبکه وای‌فای چگونه می‌تواند از راه دور تحت مراقبت قرار گیرد؟ و وضعیت‌های سلامت آن بررسی شود؟

بدین‌گونه که بازوبند هوشمند، ساعت هوشمند و یا لباس هوشمند او در وضعیت بحرانی پالس‌هایی را ارسال می‌کند و در سریع‌ترین زمان ممکن تحت مراقبت قرار می‌گیرد .

وضعیت قلب و عروق، ریه‌ها و ضربان قلب و نوسانات داخلی بدن و سلامت او مورد بررسی، ثبت و ذخیره می‌گردد.بدون اینکه بیمار به صورت فیزیکی در بیمارستان حضور داشته باشد.

فناوری خانه هوشمند در طراحی سیستم‌های پایش سلامت

فناوری خانه هوشمند در طراحی سیستم‌های پایش سلامت سبب کاهش خطاهای انسانی و افزایش سطح کیفیت و ایمنی مراقبت، می‌گردد.

همه اطلاعات افراد و حتی موقعیت آنها به طور دقیق ضبط می‌گردد. و در ابزارهای مهندسی پزشکی می‌توان جهت افزایش سرعت و دقت و کاهش زحمت کاری از این تکنولوژی استفاده نمود.

و حتی مانتیورینگ جراحی توسط پزشکان در سراسر دنیا بدون حضور فیزیکی آنها به طور دقیق انجام شود .

از کاربردهای خانه هوشمند که تکنولوژی لباس‌های هوشمنداست و در این زمینه بسیاز حائز اهمیت است بدین‌گونه که علاوه بر راحتی استفاده و کنترل سلامت فرد می‌توانند طبق شرایط پوستی بدن، تزریق ژل، تغییر رنگ برحسب شرایط محیطی و حتی قابلیت گرم و سرد شدن داشته باشد.

این لباس‌ها به وسیله wifi یا از طریق تلفن همراه یا ساعت یا برد هوشمند تعبیه شده در لباس شخص با پزشکان و مراکز درمانی ارتباط برقرار کرده و در زمانی که شخص دچار حملات قلبی، صرع، حادثه و … شود پیام‌هایی از دستگاه بیمار به پزشک یا مراکز درمانی ارسال می‌شود تا آنها را از وقوع چنین حمله‌ای آگاه کند.

یا حتی با عینک‌های هوشمند جهت کنترل عادت‌های غذایی می‌توان در هنگام جویدن با اندازه‌گیزی میزان ارتعاشات جمجه و الگوی آن نشان دهند که فرد مشغول خوردن چه چیزی است؟ و عادت غذایی فرد زیر نظر گرفته می‌شود.

 

کاربردهای خانه هوشمند در کشاورزی

 

یکی دیگر از کاربردهای خانه هوشمند در کشاورزی است . با افزایش جمعیت کره زمین اهمیت صنعت کشاورزی بیشتر شده، اما کشاورزان با مشکلات زیادی رو به رو هستند که بر تکیه بر خانه هوشمند و تجهیزات هوشمندسازی ساختمان بسیاری از مشکلات حل خواهد شد .

سنسورهای متصل به اینترنت، اطلاعات دقیق و بهینه‌ای را به کشاورزان ارائه و اطلاعات لحظه‌ای به مرکز کنترل ارسال می‌کنند.

با کمک اطلاعاتی که به سنسورهای رطوبت خاک ارسال می‌کنند هر محصول به اندازه  مناسب آبیاری شده و از اتلاف آب جلوگیری می‌شود .

با استفاده از این تکنولوژی پارامترهای محیطی دائما در حال بررسی هستند و با بررسی این اطلاعات میزان ضرر وارد شده توسط آفات کاهش می‌یابد.

در واقع با فناوری‌های مرتبط بر خانه هوشمند محصولات با کیفیت تولید می‌شود و صرفه‌جویی در منابع و مدیریت هزینه‌ها ممکن خواهد شد.

بنابراین با طرح‌ریزی هوشمند  و ارسال و دریافت هوشمند داده‌ها و البته آنالیز هوشمند داده‌های دریافتی می‌توان مزرعه کشاورزی خود را به صورت هوشمند کنترل نمود.

نرم افزارهای مبتنی بر خانه هوشمند با ایده‌های نوآورانه به صنعت کشاورزی کمک می‌کنند تا تولید افزایشیابد. کاربرد این اپلیکشن‌ها شامل :

1) نرم افزارهای ردیابی وسیله ی نقلیه :

مانند تراکتورهای بدون سرنشین با قابلیت کنترل از راه دور که باعث صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌های نیروی کار می‌شوند.

 2) سیستم نظارت بر خاک

این سیسم‌ها به صورت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری رطوبت، دما و رسانایی الکتریکی در خاک را اندازه‌گیری می‌کنند و به کشاورزان هشدار می‌دهند که چه اندازه به آبیاری نیاز است .

3) نرم افزارهای مانیتورینگ سنسور بی‌سیم

به کشاورزان برای محافظت و نگهداری از محصولاتشان کمک می‌کنند.

4) نرم افزارهای مدیریت آسانسورهای سیلو و غلات :

بخش‌های نگهداری از غلات و سیلوها با ایجاد آتش و گرد غبار می‌توانند خطرساز باشند. که استفاده از سنسورها برای مقابله با خطرات،  از ارزش ویژه‌ای برخوردار است.

5) پلتفرم‌های مدیریت اطلاعات

جهت نقشه‌برداری و تصویر‌برداری از تمامی شرایط، محیط و ابزارهای کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

6) نرم افزارهای مورد استفاده در مدیریت تجهیزات خانه هوشمند

خودکارسازی، مدیریت عملیات و هم‌چنین به حداقل رساندن تلفات از جمله کاربردهای این نرم افزارها می‌باشند.در واقع می‌توان از راه دور نظارت کامل بر تجهیزات و استفاده آنها داشت.

 

کاربردهای خانه هوشمند در هوشمند سازی خودروها

 

با استفاده از امکانات متعدد تکنولوژی خانه هوشمند رانندگان می‌توانند تنها با چند کلیک ساده در مورد کارکرد موتور خودرو، دما و دیگر شاخص‌های مهم در سلامت خودرو اطلاعات لازم را کسب نمایند.

یک خودروی هوشمند دارای قابلیت‌هایی چون:

  • جهت‌یابی
  • ثبت اطلاعات
  • دارای نقاط wifi متعدد جهت ارتباط با سایر اشیاء
  • سنسورها و نرم افزارهایی جهت جلوگیری از برخورد
  • سیستم تشخیص قوی
  • حالت رانندگی خودکار
  • و …

می‌باشند .

یک وسیله نقلیه با همه چیز می‌تواند در ارتباط باشد:

وسیله نقلیه با وسیله نقلیه، وسیله نقلیه با شبکه، وسیله نقلیه با عابران پیاده و وسیله نقلیه با زیرساخت‌های اطلاعاتی.

و خلاصه وسیله نقلیه با همه چیز در ارتباط است. و این امر موجب بهبود عمکرد رانندگی خودکار و هوشمند می‌گردد.

به عنوان مثال هنگام نزدیک شدن به تقاطع سبقت نمی‌گیرد.

یا هنگام اطلاع از نزدیک شدن وسیله نقلیه اضطراری سرعت خود را کم می‌کند و این‌چنین ایمنی افزایش می‌یابد.

در واقع وسیله نقلیه هوشمند از موقعیت خود و اطراف خود در طول مسیر کاملا آگاه است.

استفاده از این تکنولوژی در هوشمندسازی وسایل نقلیه با هدف ایجاد امنیت بالاتر و سرعت بیشتر می‌باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *