خانه‌ هوشمند چیست و چگونه عمل می‌کند؟

خانه هوشمند

خانه هوشمند تکنولوژی‌ای است که از طریق آن می‌توان تمامی لوازم منزل را از راه دور مدیریت نمود و در مصرف انرژی و زمان صرفه‌جویی کرد.

خانه هوشمند فرآیند هوشمندسازی ساختمان است به گونه‌ای  که اجزا و لوازم برقی ساختمان به وسیله یک پنل مرکزی یکپارچه شده و در ارتباط با هم به راحتی از سراسر دنیا می‌توان آن‌ها را مدیریت نمود.

تجهیزات هوشمندسازی‌ ساختمان  همچون: کلید‌های لمسی هوشمند، گجت‌های هوشمند، تجهیزات گرماشی و سرمایشی هوشمند، درب‌ها و پرده‌های هوشمند و … که به خوبی در مجموعه ی خانه هوشمند سُها الکترونیک ارائه می‌شوند تا دنیای امروز ما را با لذت، سادگی، آسودگی خاطر و بدون استرس همراه کند.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم

خانه هوشمند یک تجربه شیرین

تجربه شیرینی است که قبل از ورود به منزل یا محل کار و بدون حضور در محل چایی آماده شده باشد، نظافت انجام شده باشد، لامپ روشن باشد، کولر خنک سازی کرده باشد بدون اینکه شما  خودتان را خسته یا زمانی را صرف این موارد کرده باشید و به محض ورودتان همه چیز دلنشین است.

خانه هوشمند جهانی است  که در آن اشیاء برای خود هویت دیجیتال داشته باشند.

شما می‌توانید روزمرگی‌های زندگی خود را به دست هوشمند‌سازی ساختمان بسپارید و وقت خود را صرف اهداف مهمتر زندگی خود کنید.

شاید این برای شما لذت‌بخش باشد که در صورت عدم حضور شما در منزل یا محل کار، قفل ها به صورت کاملا دیجیتال و طبق یک حریم خصوصی رمزگذاری شده باشند. و یا به هنگم استراحت از طریق تلفن همراه خود گرمایش، سرمایش، روشنایی، آبیاری و سایر وسایل برقی را مدیریت کنید .

مثلا ” یخچال‌های هوشمند ” که به اینترنت متصل هستند و شما را از موجودی و تاریخ انقضاء مواد خوراکی داخل یخچال با خبر می‌سازند و مثال‌های متعددی که می‌توان در این زمینه به آنها اشاره نمود .

 

خانه هوشمندچگونه کار می‌کند؟

خانه هوشمند کجا استفاده میشود؟

در واقع خانه هوشمند گسترش قدرت اینترنت به مواردی فراتر از کامپیوترها و گوشی‌های هوشمند و در واقع، به طیف وسیعی از چیزها، فرایندها و محیط است.

خانه هوشمند به وسایل و اجزاء امکان تعامل با یکدیگر را بدون مداخله انسانی فراهم می کند و دنیای اطراف  ما را هوشمندتر، واکنش‌گراتر وجهان دیجیتال و فیزیکی را با یکدیگر ادغام می‌کند.

در خانه هوشمند، همه‌ی چیزهایی که به اینترنت متصل می‌شوند را می‌توان در سه دسته کلی قرار داد:
1) چیزهایی که اطلاعات را گردآوری و ارسال می‌کنند.
2)  چیزهایی که اطلاعات را دریافت و سپس بر اساس آن عمل می‌کنند.
3) چیزهایی که هر دو کار را انجام می‌دهند.

در واقع می ‌توانید خانه هوشمند را موظف کنید تا کنترل :

 • روشنایی منزل
 •  اتوماتیک‌بودن درب ها
 •  وضعیت سیستم مولتی مدیا
 •  سیستم گرمایش و سرمایش
 •  سیستم اعلام سرقت
 • تهویه ها
 • سیستم های امنیتی
 • و ورود و خروج منزل

را  از طریق تلفن همراه مدیریت کند .

یکی از تجهیزات خانه هوشمند کلیدهای لمسی هوشمند است. این کلیدها این قابلیت را دارند که به یک پنل مرکزی ساده یا پنل مرکزی فول، بسته به نیاز محیط  متصل شوند.

این پنل مرکزی قابلیت وصل شدن ریموت و گوشی‌های هوشمند را دارند و حتی می‌توان آنها را از طریق بلوتوث و یا پیامک  مدیریت نمود .

پنل مرکزی به کلید های لمسی هوشمند و گجت‌ هوشمند فرمان مدیریت روشنایی، گرمایش، سرمایش، آبیاری، کنترل پرده برقی، درب برقی و … را ارسال می‌کند.

نماد پنا مرکزی فول سها الکترونیک

 

خانه هوشمند سیمی یا بی‌سیم ؟

خانه‌های هوشمند می‌توانند سیستم‌های بی‌سیم یا سیم‌کشی یا هر دو را داشته باشند. نصب سیستم های بی سیم راحت تر است. قرار دادن یک پنل مرکزی  بی‌سیم با ویژگی‌هایی مانند روشنایی هوشمند، کنترل آب و هوا و امنیت می تواند هزینه  ها را بسیار مقرون‌به‌صرفه  کند.

از سوی دیگر، سیستم‌های سیمی قابل اعتمادتر هستند و معمولاً هک آنها دشوارتر است. یک سیستم سیم‌کشی شده می‌تواند ارزش فروش مجدد خانه را افزایش دهد.

علاوه بر این، سیستم‌های خانه هوشمند سیم‌کشی شده به راحتی می‌توانند برآورد هوشمندسازی شوند. بنابراین، اغلب در هنگام طراحی یک ساختمان جدید یا انجام یک بازسازی اساسی، این روش کارآمدتر است.

خطرات و اشکالات امنیتی گریبان‌گیر کاربران و سازندگان خانه هوشمند هستند اما اگر یک سیستم با پروتکل های امنیتی ویژه و خاص استفاده کنید خیال شما را ازاین امر مهم راحت می سازد.

خانه هوشمند چگونه کار می کند؟

 

خانه هوشمند چگونه کار می‌کند

 

تجهیزات خانه هوشمند سُها الکترونیک  به یکدیگر متصل هستند و می‌توانند از طریق یک پنل مرکزی، تلفن هوشمند، لپ تاپ و … به آنها دسترسی پیدا کرد و قفل درها،  تلویزیون ها، ترموستات ها، مانیتورهای خانگی، دوربین ها، چراغ ها و حتی وسایلی مانند یخچال را از طریق یک سیستم کنترل نمود.

این سیستم که یک برنامه یا اپلیکشن اندروید خانه هوشمند است می‌تواند بر روی تلفن همراه یا سایر دستگاه‌های شبکه نصب شود و با توجه به تنظیمات زمانی که کاربر انجام می‌دهد عملیات خاصی را در زمان خاصی انجام دهد.

 

هوشمندسازی لوازم با برنامه‌های زمانی

لوازم خانگی هوشمند دارای مهارت‌های خودآموزی هستند تا بتوانند برنامه‌های زمانی صاحب خانه را یاد بگیرند و در صورت نیاز تنظیمات را انجام دهند. خانه‌های هوشمند مجهز به کنترل روشنایی به صاحبان خانه اجازه می‌دهد مصرف برق را کاهش دهند و از صرفه‌جویی در هزینه‌های مرتبط با انرژی بهره‌مند شوند.

برخی از سیستم‌های اتوماسیون خانگی در صورت مشاهده هرگونه حرکتی در خانه به صاحب خانه در صورت عدم حضور آنها هشدار می‌دهند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند در صورت بروز موقعیت‌های قریب‌الوقوع با مقامات – پلیس یا آتش نشانی – تماس بگیرند.

نقش اپلیکشن در کنترل خانه هوشمند

پس از اتصال اپلیکشن به پنل مرکزی ، خدماتی مانند زنگ درب هوشمند، سیستم امنیتی هوشمند، و لوازم هوشمند همگی می‌توانند بخشی از فناوری خانه هوشمند باشند.

به این صورت که اشیاء با استفاده از ( سنسور ها و عملگرها)یی که برای خانه هوشمند طراحی شده‌اند و در آنها جاسازی و برنامه ریزی می‌شوند به شبکه‌های بی‌سیم یا باسیم متصل شوند یا با استفاده از ارسال پیامک، از راه دور مدیریت شوند و قادر به جمع‌آوری و تبادل اطلاعات باشند .

این دستگاه‌ها بیشتر کارها را بدون دخالت انسان انجام می‌دهند.

برای نمونه، می‌توانند آنها را تنظیم کنند؛ به آنها دستورالعمل بدهند یا به داده‌ها دسترسی پیدا کنند.باید توجه داشت که پروتکل‌های اتصال، شبکه و ارتباطات که با این دستگاه‌های مبتنی بر وب به کار می‌روند، عمدتا به اپلیکیشن‌های خاص خانه هوشمند، بستگی دارند.

همچنین لازم است  دسته‌ای از برنامه‌های کاربردی و نرم‌افزاری برای کنترل این فرآیند‌ها  طراحی و توسعه یابند که برای گردآوری داده‌ها در زمان واقعی از مکان‌های راه دور و به منظور کنترل تجهیزات و شرایط مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

چه کارهایی را می توان با خانه هوشمند انجام داد؟

بهتر است بدانید که از طریق  فناوری خانه هوشمند تقریبا می‌توان هر کاری که فکرش را بکنید، انجام داد.

واقعیت این است که توانایی‌های خانه هوشمند سُها الکترونیک برای عملی کردن کارهای مختلف، فراتر از آن است که خیلی‌ها تصور می‌کنند.

به عنوان مثال: شما می‌توانید از هر رویدادی که با دستگاه هوشمند شما در ارتباط هست به هنگام وقوع آن مطلع شوید. این معمولا در مورد دوربین‌های امنیتی، سیستم‌ها و قفل‌های هوشمند صدق می‌کند.

زمانی که کسی درب ورودی شما را باز می‌کند، جلوی زنگ ویدیویی شما می‌رود یا قفل زیرزمین شما را باز می‌کند، به شما اطلاع داده می‌شود. همانطور که می‌بینید، اعلا ن‌ها به خصوص در مورد امنیت خانه هوشمند شما مفید هستند.

بسیاری از دستگاه‌ها را می‌توان بر روی برنامه‌های زمانی تنظیم کرد تا مجبور نباشید هر روز آنها را به صورت دستی کنترل کنید. برای مثال، اگر شما ساعت هفت صبح از خواب بیدار می‌شوید،می‌توان چراغ های اتاق خواب را تنظیم نمود که به‌طور خودکار روشن شوند.

 

 

 

 

هوشمند سازی ساختمان چه مزایایی دارد؟

در دنیای مدرن امروزی، امنیت و رفاه ، به یک مساله مهم و حائز اهمیت  مبدل شده است. یکی از راهکارهای مهم در عصر حاضر هوشمند سازی ساختمان و ایجاد خانه های هوشمند می باشد.

با استفاده از تجهیزات و ابزارهایی هوشمند سازی  به آسانی می توان مدیریت و کنترل وسایل برقی و الکترونیکی را در اختیار داشت. در یک ساختمان هوشمند همه سیستم ها از تهویه مطبوع گرفته تا امنیت و روشنایی به هم متصل هستند  و تمامی اطلاعات از از طریق سنسورها جمع آوری شده و بهترین عملکرد انجام می گردد.

با توجه به توضیحاتی که به صورت مختصر بیان شد در صدد هستیم تا دراین مقاله در رابطه با مزایای بکارگیری و طراحی ساختمان های هوشمند صحبت نماییم.

مزایای خانه هوشمند

 1. بهینه‌سازی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی:

یکی از شاخص‌ترین مزایای هوشمند‌سازی ساختمان بهینه‌سازی و صرفه‌جویی در مصرف برق و انرژی می‌باشد.

باید در نظر داشت که ساختمان‌ها و خانه‌ها از اصلی‌ترین مکان‌های اتلاف انرژی می‌باشند که با هوشمند سازی ساختمان و تشویق عموم به استفاده از تجهیزات هوشمند‌سازی ساختمان  ضمن مدیریت عملکرد وسایل می‌توان مصرف انرژی را به طور قابل توجهی کاهش داد.

این سیستم در ساعات اوج  مصرف و یا در مواقعی که ساکنان در ساختمان حضور نداشته باشند میزان مصرف را به حداقل می‌رساند. اعداد و ارقام بسته به سیستم‌ها و ساختمان‌ها متفاوت است، اما می‌توانید با استفاده از فناوری هوشمند، مصرف انرژی در یک ساختمان را حدود 5٪ تا 35٪ کاهش دهید.

2. افزایش امنیت ساختمان و ضریب ایمنی ساختمان 

 1. برنامه‌پذیری سیستم هوشمندسازی باعث افزایش امنیت ساختمان می‌گردد. نصب و اجرای سیستم‌هایی مانند سیستم تشخیص نشتی گاز و اطفای حریق هوشمند و همچنین حذف برق 220 ولت از کلیدهای برق ساختمان ، ضریب ایمنی ساختمان را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد و مانع از بروز اتفاقات و حوادث ناخوشایند و خطرناک در محیط می‌شوند.

3.      افزایش سطح رفاه و آسایش و راحتی ساکنان :

امکانات خانه‌ هوشمند در افزایش سطح رفاه تاثیر بسزایی دارد.

با تعریف سناریوهای مختلف، قابلیت کنترل و مدیریت بسیاری از وسایل تنها با لمس یک دکمه و از راه دور، و از طریق  ریموت کنترل‌ها یا گجت‌های هوشمند برای کاربران امکان‌پذیر می‌گردد.

کنترل ورود و خروج افراد، نظارت بر خانه و تجهیزات آن با تعریف سناریوی مشخص، به نحو مطلوبی  قابل پیاده‌سازی می‌باشد.

 

4.      افزایش عملکرد و کارکرد بهینه سیستم‌ها :

در یک ساختمان هوشمند کلیه لوازم برقی توسط پنل مرکزی هوشمند کنترل و مدیریت می‌گردد بنابراین در صورت ایجاد کوچکترین اختلال، خطای ایجاد شده شناسایی می‌شود و به راحتی می‌توان در جهت برطرف کردن این خطا اقدام نمود.

5.      قابلیت برنامه‌ریزی مشخص برای عملکردهای خاص:

قابلیت برنامه‌ریزی و تنظیم زمان برای عملکرد و کارکرد بخش‌های مختلف در یک محیط به راحتی با سیستم‌های هوشمندسازی ساختمان امکان‌پذیر می‌باشد. می‌توان با توجه به نوع نیاز خود یک عملکرد خاص را در بازه زمانی مشخص برنامه‌ریزی کرد.

برای مثال آبیاری گیاهان، بالا رفتن پرده و پنجره در زمان مشخصی از صبح، روشن شدن تلویزیون در زمان معین برخی از عملکردهای خاص خانه هوشمند تلقی می‌گردند.

 

6.      پیش‌بینی تعمیر و نگهداری لوازم  و افزایش طول عمر وسایل :

همانطور که می‌دانید هزینه‌های تعمیر و نگهداری لوازم در ساختمان‌ها می‌تواند قابل توجه باشد.

همچنین این مقاله را مطالعه کنید.   راهکارهای صرفه‌جویی در مصرف گاز در ادارات

در خانه هوشمند سنسورها می‌توانند عملکرد ساختمان را شناسایی کنند و روش‌های تعمیر و نگهداری را قبل از ایجاد مشکلی اساسی در زمان مناسب پیش‌بینی و فعال نمایند و در کاهش هزینه‌ها در دراز مدت کمک شایانی داشته باشند.

 

 1. کاهش کابل‌کشی در خانه هوشمند :

 2. یکی از مزایای دیگر خانه هوشمند کاهش نیاز به کابل‌کشی می‌باشد این مزیت علاوه بر بهبود و منظم ساختن نمای ساختمان هزینه‌های مربوط به کابل‌کشی را کاهش می‌دهد.

 

 1. افزایش بهره‌وری :

  خانه هوشمند رفاه و آسایش و راحتی بیشتری را به ساکنان خود ارائه می‌دهند. این نوع ساختمان‌ها استانداردها را بالا می‌برند و ملاحظات و موارد بهداشتی و ایمنی با روشی مقرون به صرفه اجرا می‌کنند.

 2. خانه هوشمند با نظارت مستمر بر استفاده از ساختمان و تنظیم سیستم‌ها برای اطمینان از برخورداری ساکنان از امکانات مورد نیاز، بهره‌ وری افراد را افزایش می‌دهند.

 

 1. ایجاد ظاهری لوکس و مدرن در سازه:

این تکنولوژی با استفاده از تجهیزاتی هوشمندسازی ساختمان همچون: کلیدهای لمسی هوشمند ، گجت‌های هوشمند کولر گازی، پنل مرکزی و …. ظاهری مدرن و متفاوت در سازه ایجاد می‌نماید.

به عنوان نمونه کلیدهای لمسی هوشمند با ظاهر شیشه‌ای و جذاب، جایگزین کلید و پریزهای رایج می‌شوند. بازه رنگی متفاوت و چشم نواز تجهیزات هوشمندسازی ساختمان، زیبایی و جذابیت بصری فضای داخلی را دو چندان می‌سازد. به عبارت دیگر، با هوشمندسازی ساختمان در ظاهر و شمایل و نمای بصری محیط، تغییر و تحولات چشمگیری ایجاد می‌شود.

علاوه بر این نصب و اجرای سیستم هوشمند در فضای یک ساختمان، بر روی قیمت و بهای ملک تاثیر مستقیم دارد. با توجه به افزایش چشمگیر بهای املاک و مستغلات در طی سال‌های اخیر، می‌توان این امر را به عنوان یک سرمایه‌گذاری برای مالکان خانه هوشمند در نظر گرفت.

 1. استفاده بهتر از منابع:

داده‌های تولید شده توسط یک ساختمان هوشمند بینش‌های کلیدی را ارائه می‌دهد که می‌تواند در برنامه‌ریزی استفاده شود و استفاده از منابع کارآمدتر شود. نیاز به تکیه بر حدس و گمان یا داده‌های تقریبی را از بین می‌برد.

معایب خانه های هوشمند:

در دنیای فناوری، پیشرفت‌های جدید می‌تواند به قدری سریع باشد که پیش‌بینی آنچه در آینده ممکن است اتفاق بیفتد، به سختی امکان‌پدیر می‌باشد. اگرچه آینده خانه‌های هوشمند قطعا روشن است، اما ما باید با درک اثرات منفی نگاهی جامع به این تحولات داشته باشیم. این معایب به شرح زیر می‌باشند:

معایب خانه هوشمند

 

1. مسائل امنیتی:

مانند همه دستگاه‌های محاسباتی، با استفاده بیشتر افراد از دستگاه‌های خانه هوشمند، امنیت به یک مسئله بزرگ‌تر تبدیل خواهد شد. مطمئناً طیف وسیعی از نگرانی‌های امنیتی وجود خواهد داشت و متعاقباً نرم‌افزارها و دستگاه‌های امنیتی خانه هوشمند رشد خواهند کرد.  

 امنیت برنامه:

دستگاه‌های خانه هوشمند معمولاً به برنامه‌های همراهی مرتبط هستند که می‌توانند برای کنترل دستگاه‌ها استفاده شوند.

اگر هکرها به این برنامه‌ها دسترسی پیدا کنند، می‌تواند پیامدهای امنیتی قابل توجهی داشته باشد، زیرا آنها می‌توانند دسترسی به خانه شما را کنترل کنند.

بهترین راه برای کاهش این امر به این معنی است که مطمئن شوید برنامه‌های خانه هوشمند شما تا حد امکان به‌روز هستند و هر نرم‌افزار و به‌روزرسانی امنیتی را که برای برنامه‌ها در دسترس قرار می‌گیرد نصب کنید.

اپلیکشن خانه هوشمند سها الکترونیک با ایجاد سطح امنیتی قوی خیال شما را از بابت ایمنی برنامه و استفاده از خانه هوشمند راحت می کند . 

2- سرمایه‌گذاری اولیه:

اگرچه بسیاری از دستگاه‌های خانه هوشمند اکنون برای بسیاری مقرون‌به‌صرفه هستند ودر مقایسه با فناوری خانه معمولی، فناوری خانه هوشمند نیاز به سرمایه گذاری بیشتری دارد.

به عبارتی می‌توان گفت که  تجهیز کامل خانه به دستگاه‌های هوشمندسازی ساختمان بسیار گران است. با این حال، بیشتر فناوری‌های محاسباتی به تدریج قدرتمندتر و ارزان تر می‌شوند و این بدون شک برای دستگاه‌های خانه هوشمند نیز قابل اجرا خواهد بود.

لازم به ذکر است که  این هزینه ها در دراز مدت به دلیل کاهش هوشمند مصرف انرژی جبران خواهد شد.  

از طرفی تیم خانه هوشمند سها الکترونیک با تکیه بر دانش و تخصص خود تجهیزات هوشمندسازی ساختمان را به صورت دانش بنیان تولید می‌کنند و مسلما تولید داخلیِ با کیفیت، مقرون‌به‌صرفه‌تر است تا واردسازی تجهیزات که توسط شرکت‌های رقیب انجام می‌شود.

  3. پذیرش بیشتر:

بسیاری از فناوری‌های جدید گاهی اوقات غیر ضروری به نظر می‌رسند و برخی از افراد ممکن است در حال حاضر دستگاه‌های خانه هوشمند را به این شکل ببینند.

اما همانطور که طی سال‌ها شاهد بوده‌ایم وسایلی مانند ماشین لباسشویی، مایکروویو و کنترل از راه دور تلویزیون در خانه ضروری شده‌اند، این احتمال وجود دارد که تا چند سال دیگر هیچ‌کس این واقعیت را که کنترل می‌کند زیر سوال نبرد.

چراغ را با فرمان صوتی یاخانه خود را با جاروبرقی رباتیک تمیز کنید. حمله به دستگاه‌های خانه هوشمند غیرقابل باور نیست، اما نسبتاً نادر است. این یک انتخاب شخصی است که خطرات امنیتی و مالی را در برابر طیف وسیعی از مزایایی که دستگاه‌های خانه هوشمند ارائه می‌دهند، ارزیابی کنید.

4- نوسانات برق :

طبق گفته موسسه اطلاعات بیمه، باید مطمئن شوید که خانه شما به اندازه کافی در برابر نوسانات برق محافظت می‌شود.

5- سازگاری:

چندین تولید کننده فناوری خانه هوشمند وجود دارد و همه محصولات آنها سازگار نیستند.

بسته به دانش فنی خود، ممکن است لازم باشد از یک متخصص برای ایجاد سیستمی استفاده کنید که در آن همه دستگاه‌ها به طور یکپارچه با هم کار کنند.

تیم تخصصی سها الکترونیک علاوه بر آموزش‌های رایگان و لازم تا اخرین مراحل پیاده‌سازی پروژه همراه شماست و علاوه بر آن  با ارائه خدمات پس از فروش 18 ماهه تجهیزات، از این مورد نیز شما را ایمن می‌کند.

6- آسیب‌پذیری در برابر قطع اینترنت:

اگر اینترنت شما قطع شود، اکثر سیستم‌ها و دستگاه‌های هوشمند نوعی پشتیبان دارند که به آنها امکان می‌دهد به کار خود ادامه دهند.

با این حال، ممکن است خطر از دست دادن برخی از عملکردهای پیشرفته‌تر دستگاه‌های هوشمند خود را تا زمانی که اتصال بازیابی شود، از دست بدهید.

و در این زمینه نیز سها الکترونیک با ایجاد سیستم ارتباط پیامکی شما را این خطرات این مورد نیز ایمن می‌کند.

لازم به ذکر است که اطلاعات کلی موجود در سایت سها الکترونیک به عنوان یک حسن نیت ارائه شده است و در این مقاله سعی در آگاه‌سازی شما داشته‌ایم با توجه به مطالب فوق و با در نظر گرفتن همه چیز، فناوری خانه هوشمند مزایای قابل توجهی را ارائه می‌دهد.

در حالی که هنوز دارای معایبی است. با بلوغ و پیشرفت فناوری، این احتمال وجود دارد که سازندگان بتوانند معایب را کاهش دهند و استفاده از فناوری خانه هوشمند را آسان‌تر و ایمن‌تر کنند. و با سرعت کنونی پیشرفت تکنولوژی، آن زمان می تواند زودتر از این باشد.

معماری خانه هوشمند

لایه ها در معماری خانه هوشمند شامل:
1- لایه حسگرها (دستگاه)
2- لایه شبکه
3- لایه مدیریت خدمات (پردازش)
4- لایه برنامه ( رابط کاربری)

لایه حسگرها

این لایه شامل حسگرها، فعال‌کننده ها و تگ‌هاست. لایه حسگر که  در پایین‌ترین سطح لایه‌بندی خانه هوشمند قراردارد جهت اتصال حسگر و شکبه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این لایه حسگرها به صورت لحظه‌ای اطلاعات را جمع‌آوری و پردازش می‌کنند و سپس آنها را دراختیار مقصد مورد نظر قرار می‌دهند .

لایه شبکه

در لایه شبکه یا gateway که در سطح بعدی از معماری خانه هوشمند تعریف می‌شود امکانات شبکه‌ای مورد نیاز را فراهم می‌کند.

این لایه حجم زیادی از داده‌هایی که توسط حسگرهای بی‌سیم و تجهیزات هوشمند ارسال می‌شوند را پشتیبانی می‌کند تا این لایه مطمئن و قابل‌اعتماد باشد.

لایه شبکه، پلتفرم‌های خانه هوشمند را یکپارچه‌سازی می‌کند که این امر از اهمیت بالایی برخوردار است.

این لایه می‌تواند هم در قالب شبکه‌ی محلی و هم در قالب شبکه جهانی باشد .

لایه مدیریت خدمات

این لایه مسئولیت‌های زیر را برعهده دارد:

 • تجزیه و تحلیل اطلاعات را انجام می‌دهد .
 • امنیت را کنترل می‌کند .
 • دستگاه‌ها را مدیریت می‌کند و فرآیندها را مدل‌سازی می‌کند.
 • جریان داده‌ها و اطلاعات را مدیریت می‌کند.
 • مکانیزم‌های دستیابی به اطلاعات را یکپارچه‌سازی می‌کند .
 • عملیات فیلترسازی اطلاعات با حجم بالا  جهت ایجاد دید مناسب

لایه برنامه

در لایه برنامه با توجه به نوع صنعت، برنامه‌های کاربردی متناسب، طراحی و پیاده‌سازی می‌گردند تا قابلیت بهبود خدمات با استفاده از این برنامه‌ها به خوبی انجام شود.

برنامه‌ها با توجه به اندازه، مدل کسب‌و‌کار، نیازهای مختلف، استفاده‌های فردی یا سازمانی، تعداد کاربران، نوع شبکه و نوع استفاده تقسیم‌بندی می‌شوند و کارکرد آنها تعیین می‌شود.

مراحل ساخت خانه هوشمند و هزینه آن

خانه هوشمند فناوری جدیدی است که معنای جدیدی از آسایش و رفاه در زندگی را ارائه می‌کند. اما مانند هر پدیده جدیدی برای اغلب افراد ناشناخته است. بیشترین پرسش‌ها مربوط به نحوه هوشمندسازی ساختمان و هزینه آن است. گرچه با دیدگاه آینده‌نگر می‌توان گفت این اقدام یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه است. اما به هر حال تردیدهایی در زمینه نحوه انجام کار و ارزش خرید آن وجود دارد. ما در ادامه مراحل انجام کار و عوامل تأثیرگذار بر قیمت خانه هوشمند را بیان می‌کنیم.

 

نحوه هوشمندسازی خانه

نیازهای خانه هوشمند خود را تعیین کنید.

اولین گام از هوشمندسازی خانه تعیین نیازها یا انتظارات شما از یک خانه هوشمند است. لیست محصولات خانه هوشمند روز به روز در حال افزایش است. اما الزامی به راه‌اندازی یکباره تمام تجهیزات هوشمند وجود ندارد. شما می‌توانید بر حسب اولویت‌های شخصی خود تعدادی از تجهیزات هوشمند را راه‌اندازی کرده و در آینده به تدریج تجهیزات بیشتری را به سیستم خود اضافه کنید.

هاب مرکزی یا پنل مرکزی را انتخاب کنید.

پنل مرکزی خانه هوشمند مغز متفکر سیستم و مهمترین وسیله‌ای است که باید خریداری شود. انتخاب و خرید پنل مرکزی باید با دقت و حساسیت زیادی صورت گیرد. کیفیت ساخت، ‌زبان برنامه‌نویسی، پروتکل ارتباطی و پشتیبانی و خدمات پس از فروش مهمترین نکاتی است که برای خرید پنل مرکزی باید مورد بررسی قرار گیرد.

انتخاب محصولات خانه هوشمند

همانطور که گفتیم در حال حاضر محصولات هوشمند متنوعی در بازار موجود است. با بررسی لیست قیمت محصولات هوشمند می‌توانید با در نظر گرفتن بودجه و اولویت‌های خود موارد دلخواه را انتخاب کنید.

انتخاب روش نصب تجهیزات هوشمندسازی ساختمان

تجهیزات هوشمندسازی ساختمان به دو شیوه باسیم و بی‌سیم قابل نصب است. بدیهی است نصب خانه هوشمند بی‌سیم ساده‌تر است و دردسر و هزینه کمتری دارد. اما نصب تجهیزات همراه با سیم‌کشی درون ساختمان دوام و ارزش بالاتری دارد. زیرا نصب تجهیزات با سیم‌کشی قابل اعتمادتر است و احتمال هک شدن آن کمتر است. لازم به ذکر است وجود چنین تجهیزاتی در یک ساختمان موجب افزایش ارزش آن ملک نیز خواهد شد.

نتیجه‌گیری

همانطو که توضیح داده شد خانه هوشمند از قابلیت‌های چندین علم و تکنولوژی در کنار هم استفاده می‌کند و یک تکنولوژی جدید و واحد نیست.

این ویژگی تحول عظیمی در (صنایع) به وجود آورده که باعث کاهش هزینه ها، صرفه‌جویی در زمان، بهبود عمکرد و ایجاد خدمات نوآورانه می‌شود.

هدف خانه هوشمند زندگی خودکار بشر است و می‌تواند نویدبخش آینده‌ای بهره ور و آسوده باشد.

روش تعامل تمام کسب و کارها، دولت‌ها و مصرف کنندگان را با دنیای فیزیکی، تغییر خواهد داد.

انرژی هوشمند، کشاورزی هوشمند، دامپروری هوشمند، خانه و ساختمان هوشمند، حمل و نقل هوشمند، سلامت هوشمند، صنعت هوشمند، زندگی هوشمند و به طور کلی محیط زیست و شهر هوشمند، اصطلاحاتی هستند که تعداد زیادی از سیاستمداران، مدیران، متخصصان و کسب و کارها را شیفته خود کرده است.

در واقع خانه هوشمند فرآیند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری را در سازمان بهبود می‌بخشد و ارزش کسب و کار را به شکلی چشم‌گیر افزایش می‌دهد.

راه‌اندازی سیستم خانه هوشمند

آخرین مرحله از هوشمندسازی منازل راه‌اندازی سیستم و اتصال آن به اپلیکیشن کنترل خانه هوشمند است. انتخاب ریموت کنترل روش دیگری برای کنترل تجهیزات خانه است. در نهایت پس از اطمینان از رعایت اصول ایمنی برای محافظت از سیستم می‌توانید از امکانات بی‌نظیر منزل هوشمند خود لذت ببرید.

سناریو نویسی در خانه هوشمند چیست؟

سناریو نویسی در خانه هوشمند یکی از جذاب‌ترین مزایای این فناوری است. ایجاد سناریوهای مورد نیاز، شما را از انجام کارهای تکراری ولو با کنترل از راه موبایل بی‌نیاز می‌سازد. منظور از سناریو نویسی، ذخیره یک مجموعه دستورالعمل در سیستم هوشمند است. به عنوان مثال می‌توانید برای بیدار شدن از خواب مجموعه دستورالعملی را در سیستم ذخیره کنید. باز شدن کرکره‌های برقی، روشن شدن چای‌ساز، روشن شدن توستر و روشن شدن لامپ آشپزخانه مجموعه دستوراتی است که در قالب سناریو بیدار شدن صبحگاهی می‌توانید در سیستم ذخیره کنید. این فرایند برای موقعیت‌های مختلف از قبیل سفر، مهمانی و .. نیز می‌تواند انجام شود.

اهمیت پروتکل ارتباطی در هوشمندسازی ساختمان

هزینه هوشمندسازی خانه

برآورد دقیق هزینه هوشمندسازی خانه ممکن نیست. عوامل مختلفی در این زمینه تأثیرگذار است که مهمترین آنها عبارتند از:

نوع پروتکل ارتباطی

پنل مرکزی و نوع پروتکل ارتباطی آن اهمیت زیادی در تعیین قیمت هوشمندسازی خانه دارد. منظور از پروتکل ارتباطی بستری است که برای ارتباط میان اجزای مختلف انتخاب می‌شود. انواع پروتکل با مزایا و معایب مختلف در بازار موجود است. قیمت هریک از این سیستم‌ها نیز تفاوت زیادی دارد.

تعداد و نوع تجهیزات خانه هوشمند

تعداد تجهیزات خانه هوشمند می‌تواند به خواست مشتری تعیین شود. لیست تجهیزات هوشمند همواره در حال افزایش است. اما ممکن است فردی بخواهد ابتدا با هوشمندسازی سیستم روشنایی یا سیستم سرمایش و گرمایش منزل این فناوری را تجربه کند. در چنین مواردی توصیه می‌شود سیستمی انتخاب شود که قابلیت بروزرسانی و افزودن تجهیزات جدید را داشته باشد. بدیهی است هزینه پکیج کامل هوشمندسازی ساختمان بسیار زیاد خواهد بود. اما گزینش موارد دلخواه متناسب با بودجه نیز برای شروع هوشمندسازی خانه انتخاب مطلوبی است.

برای دانلود pdf امطلب خانه هوشمندچیست کلیک کنید
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.7]

9 دیدگاه برای “خانه‌ هوشمند چیست و چگونه عمل می‌کند؟

  • sohaelectronic گفته:

   سلام . ممنون از همراهی و نگاه شما
   شما با استفاده از محصولات سها الکترونیک نسبت به سایر شرکت ها می تونید هزینه ها رو تا حد زیادی کاهش بدید چون سها الکترونیک تولید کننده هست برخلاف سایر شرکت ها که وارد کننده هستند و 18 ما هم خدمات پس از فروش دارند .
   شما می تونید با مشاوران سها الکترونیک صحبت کنید و هزینه ها رو برآورد کنید با پرکردن فرم در لینک زیر مشاوران سها الکترونیک سریعا به شما پاسخ میدهند و شما میتونید بهترین انتخاب رو داشته باشید . https://sohaelectronic.ir/estimating_cost_intelligentization/

  • sohaelectronic گفته:

   شما با استفاده از محصولات سها الکترونیک نسبت به سایر شرکت ها می تونید هزینه ها رو تا حد زیادی کاهش بدید چون سها الکترونیک تولید کننده هست برخلاف سایر شرکت ها که وارد کننده هستند و 18 ما هم خدمات پس از فروش دارند . برای اینکه خیالتون راحت بشه میتونید فرم برآورد هزینه هوشمندسازی رو پر کنید تا کارسناسان ما پس از بررسی هزینه رو به شما توضیح بدن و از مشاوره اونها استفاده کنید .

 1. اشتراک‌ها: بهترین کلیدهای لمسی هوشمند?کلیدهای لمسی هوشمند - خانه هوشمند سها الکترونیک

 2. اشتراک‌ها: خانه هوشمند ایرانی مزایای خانه هوشمند ایرانی که از آن بی‌خبرید. - خانه هوشمند سها الکترونیک

 3. اشتراک‌ها: با پنل مرکزی هوشمند در آینده زندگی کنید. - خانه هوشمند سها الکترونیک

 4. اشتراک‌ها: پروتکل‌های خانه هوشمند - خانه هوشمند سها الکترونیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *