با پنل مرکزی هوشمند در آینده زندگی کنید.

پنل مرکزی هوشمند همان دستگاه کنترل مرکزی خانه هوشمند یا به عبارتی مغز متفکر سیستم است. در واقع بدون پنل مرکزی خانه هوشمند در معنای واقعی کلمه وجود ندارد. امکان کنترل مجموعه‌ای از محصولات خانه هوشمند به صورت یکپارچه و از طریق یک برنامه مشترک تصویری از آینده است که توسط یک کنترل پنل قدرتمند ارائه می‌شود. قدرت، سرعت و دقت کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند ضامن کیفیت و کارایی خانه هوشمند است. بنابراین اگر با ماهیت پنل مرکزی و عملکرد آن آشنایی کافی ندارید با ما همراه باشید. ما در این مطلب ابتدا معرفی کوتاهی از پنل مرکزی خانه هوشمند ارائه می‌کنیم. سپس نقش پنل مرکزی در خانه هوشمند و نحوه کارکرد آن را توضیح می‌دهیم. در نهایت این مطب را با ارائه راهنمای خرید پنل مرکزی به پایان می‌بریم.

پنل مرکزی هوشمند چیست؟

 

پنل مرکزی هوشمند چیست؟

پنل مرکزی هوشمند را می‌توان عامل کلیدی شکل‌گیری یک خانه هوشمند دانست. وقتی از هوشمندسازی ساختمان صحبت می‌کنیم امکانات کاربردی نظیر کنترل هوشمند نور، دما و انرژی در خانه را مثال می‌زنیم. در حالی که امروزه هریک از لوازم خانگی مدرن از چنین امکاناتی برخوردار می‌باشند. کلیدهای کنترل از راه دور روشنایی، سیستم تهویه با ترموستات و کنترل از راه دور همگی در ظاهر چنین خدمتی ارائه می‌دهند. پس هوشمندسازی ساختمان چه ضرورتی دارد؟ در اصل، ویژگی شاخص خانه هوشمند وجود مغز متفکری است که کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند است.

در خانه هوشمند از کنترلرهای متعدد خبری نیست. تمامی تجهیزات هوشمندسازی ساختمان به یک پنل مرکزی متصل شده و با یک نرم‌افزار یا کنترلر مشترک مدیریت می‌شوند. در نتیجه کاربر می‌تواند از طریق یک پنل برای تمامی تجهیزات خانه خود برنامه یا به اصطلاح سناریو تعریف کند.

به عنوان مثال با تعریف برنامه بیدارباش صبحگاهی در پنل مرکزی هر روز صبح در ساعت مشخصی که در سیستم ثبت می‌کنید پرده‌ها باز می‌شوند، لامپ‌ها روشن می‌شوند، چای‌ساز روشن می‌شود و خلاصه همه تجهیزات خانه برای نیازهای صبحگاهی شما مهیا می‌شوند. یا در هنگام خروج از خانه کافی است سناریو مربوطه را فعال کنید تا مثلاً‌ چراغ‌ها و سیستم تهویه خاموش و درب‌ها قفل شود.

همه این تجهیزات تنها با یک کلیک یا فشردن یک دکمه کنترل می‌شوند. چنین تصویری آیا تصور ما از زندگی در آینده نیست؟

نقش پنل مرکزی هوشمند در یک خانه هوشمند چیست؟

پنل مرکزی هوشمند به عنوان کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند عمل می‌کند. به عبارتی می‌توان این دستگاه را با عنوان پل ارتباطی تجهیزات خانه هوشمند نیز معرفی کرد. تمامی تجهیزات خانه هوشمند به پنل مرکزی متصل شده و پنل مرکزی از طریق یک نرم‌افزار موبایلی یا یک دستگاه کنترل در اختیار کاربر قرار دارد.

دستورات مدیریت و کنترل تجهیزات از سوی کاربر در پنل مرکزی جمع‌آوری شده،‌ در صورت نیاز پردازش شده و در قالب دستورات اجرایی به تجهیزات مختلف ارسال می‌شود. بنابراین از یک سو وجود پنل مرکزی برای کنترل هم‌زمان تجهیزات خانه هوشمند ضرورت دارد؛ از سوی دیگر قدرت و کیفیت پنل مرکزی ارتباط مستقیم با کارایی سیستم خانه هوشمند دارد.

عملکرد پنل مرکزی چگونه است؟

 

عملکرد پنل مرکزی هوشمند چگونه است؟

پنل مرکزی هوشمند در واقع به اجزای مشخصی در تجهیزات خانه هوشمند متصل می‌شود. اساس کار تجهیزات خانه هوشمند جمع‌آوری داده از انواع مختلف سنسور است. سنسور حرکت سنج، رطوبت سنج، سنسور تشخیص دود و سنسور دماسنج نمونه‌ها رایجی هستند که در یک خانه هوشمند استفاده می‌شوند. این سنسورها در ترموستات، لامپ‌ها،‌ قفل‌ها،‌ کلیدها،‌ پریزها، زنگ در، در بازکن و سایر لوازم خانه نصب می‌شوند. حال بر حسب تنظیمات صورت گرفته تغییرات به صورت داده برای پنل مرکزی ارسال می‌شود. دستورات کنترلی نیز از سوی کاربر برای پنل مرکزی ارسال می‌شود. بنابراین کنترل پنل نقش واسطه ارتباطی میان کاربر و تجهیزات خانه هوشمند را ایفا می‌کند. سناریو نویسی برای خانه هوشمند نیز تنها با وجود پنل مرکزی امکان‌پذیر است. زیرا بدون یک پنل مرکزی ارتباطی میان تجهیزات مختلف وجود ندارد. اما با وجود پنل مرکزی امکان اجرای سناریوی خاص برای چندین دستگاه مختلف وجود دارد.

همچنین این مقاله را مطالعه کنید.   خانه‌ هوشمند چیست و چگونه عمل می‌کند؟

راهنمای خرید پنل مرکزی

همانطور که گفتیم مدیریت یکپارچه تجهیزات خانه هوشمند تنها با دستگاه کنترل مرکزی خانه هوشمند امکان‌پذیر است. بنابراین انتخاب و خرید این دستگاه باید با دقت فراوان انجام شود. مهمترین نکاتی که در هنگام خرید این محصول باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

کیفیت پنل مرکزی هوشمند

پنل مرکزی هوشمند از لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مهمترین عضو خانه هوشمند محسوب می‌شود. لذا قدرت و کیفیت این محصول به عنوان دستگاه کنترل مرکزی خانه هوشمند باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد. برای خرید چنین محصولی انتخاب از میان محصولات بی‌نام و نشان چینی بزرگترین اشتباه است. زیرا نصب و راه‌اندازی و خدمات پشتیبانی برای این محصول ضروری است. بهترین گزینه آن است که محصول انحصاری یک شرکت معتبر را خریداری کنید که برای تعمیرات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خدمات پشتیبانی قابل قبول ارائه کند.

تعداد اتصالات پنل

انواع پنل مرکزی هوشمند از لحاظ ظرفیت و قابلیت اتصال یکسان نیستند. ظرفیت پنل برای اتصال تجهیزات خانه هوشمند محدود است. بنابراین خرید پنل مرکزی باید با در نظر گرفتن نیازهای ساختمان و نوع و تعداد تجهیزات آن صورت گیرد. البته در برخی از پنل‌ها امکان افزایش ظرفیت پنل نیز وجود دارد.

 

کنترل خانه هوشمند با موبایل

 

کنترل خانه هوشمند با موبایل

کنترل خانه هوشمند با موبایل جذاب‌ترین گزینه برای کنترل تجهیزات خانه هوشمند است. این مسئله نیز باید در هنگام خرید پنل مرکزی هوشمند در نظر گرفته شود. پنل‌های مختلف از لحاظ اتصال به دستگاه‌های کنترلر مختلف متفاوت هستند. برخی از انواع پنل دستگاه کنترل مخصوص به خود را دارند. حتی از لحاظ اتصال به دستگاه‌هایی چون گوشی موبایل و تبلت نوع سخت‌افزار نیز اهمیت دارد. بنابراین در هنگام خرید باید پنل مربوطه از لحاظ سازگاری با سیستم‌عامل‌های مختلف نیز مورد بررسی قرار گیرد.

امنیت اطلاعات

پنل مرکزی هوشمند به عنوان دستگاه کنترل مرکزی خانه هوشمند از لحاظ امنیتی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. به طور کلی یکی از مشکلات خانه هوشمند آسیب‌پذیری در برابر هک اطلاعات است. از این منظر، پنل مرکزی به عنوان قلب سیستم باید از لایه‌های امنیتی کافی برخوردار باشد. البته این مسئله بیشتر در مورد پنل‌های جدید صدق می‌کند که به طور دائم به اینترنت متصل هستند. در مورد پنل‌هایی که به شبکه اطلاعات محلی متصل می‌شوند حساسیت کمتری وجود دارد.

خدمات پشتیبانی

پنل مرکزی هوشمند یک دستگاه تخصصی محسوب می‌شود. در ابتدای کار، نصب و راه‌اندازی این سیستم باید توسط متخصص مربوطه صورت گیرد. در ادامه نیز  به‌روزرسانی و تعمیرات احتمالی باید در نظر گرفته شود. بنابراین خرید چنین محصولی از شرکتی که تنها واردکننده یا فروشنده سیستم است یک اشتباه بزرگ است. زیرا بسیاری از برندها اطلاعات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سیستم خود را منتشر نمی‌کنند. در نتیجه تعمیر، آپدیت و یا تغییر برنامه‌ریزی این پنل‌ها ممکن نیست و تنها توسط خود شرکت امکانپذیر است. بنابراین ضمانت و خدمات پس از فروش در مورد پنل مرکزی اهمیت بسیار زیادی دارد.

مدیریت خانه هوشمند

 

نتیجه‌گیری

کنترل مرکزی خانه هوشمند می‌تواند قلب تپنده یا مغز متفکر خانه هوشمند باشد. ساده‌ترین پنل مرکزی هوشمند به خاطر اتصال تجهیزات خانه هوشمند نقش بسیار مهمی در بهبود تجربه کاربر از هوشمندسازی ساختمان دارد. جدیدترین کنترل پنل‌ها نیز با قابلیت پردازش اطلاعات و اتصال به دستگاه‌های مختلف در واقع مغز متفکر خانه هوشمند هستند. نکته مهم این است که به دلیل ساختار پیچیده و تخصصی کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند، لازم است خرید این محصول با دقت و حساسیت انجام شود. در این حوزه، خرید از شرکت‌های تولیدکننده که ضمانت و خدمات پس از فروش خوبی ارائه می‌کنند بهترین گزینه است.  

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *