آنچه از اپلیکیشن کنترل خانه هوشمند نمی‌دانید.

اپلیکشن کنترل خانه هوشمند

اپلیکیشن کنترل خانه هوشمند با موبایل همان چیزی است که قدرت تکنولوژی خانه هوشمند را به رخ می‌کشد. برخلاف برخی تجهیزات هوشمندسازی ساختمان که محصولات الکترونیکی تخصصی هستند؛ اپلیکیشن خانه هوشمند همانند کلیدهای لمسی هوشمند محصولی است که مشتری به راحتی می‌تواند عملکرد آن را درک کرده و رابط کاربری آن را ارزیابی کند. زیرا در دنیای امروزه همه ما به طور مداوم با اپلیکیشن‌های مختلف سروکار داریم. بنابراین نرم‌افزار خانه هوشمند احتمالاً ساده‌ترین گزینه برای آشنایی کاربران با تکنولوژی خانه هوشمند است. سالها پیش تصور اینکه روزی بتوان از راه دور و تنها از طریق موبایل، درب خانه را قفل کرد؛ چراغ‌ها را خاموش کرد یا از خاموش بودن اجاق گاز اطمینان یافت؛ یک رؤیای دست نیافتنی به نظر می‌رسید. اما این رؤیا هم‌اکنون به واقعیت تبدیل شده و به راحتی در دسترس همگان قرار دارد.

بهترین اپلیکیشن خانه هوشمند

 

برنامه خانه هوشمند چیست؟

برنامه خانه هوشمند یا اپلیکیشن خانه هوشمند به نوعی ریموت کنترل خانه هوشمند است. بدیهی است کنترل محصولات خانه هوشمند با موبایل بسیار ساده‌تر از استفاده از انواع ریموت کنترل است. ریموت کنترل علاوه بر اینکه محدودیت برد دارد همیشه در دسترس نیست. اما این روزها موبایل به جزء جدا نشدنی افراد تبدیل شده است. دسترسی به اینترنت نیز فاصله مکانی را بی‌معنا کرده است. متخصصان هوشمندسازی ساختمان نیز از این فرصت استفاده کرده و با طراحی یک اپلیکیشن اختصاصی، رؤیای مردم را به واقعیت تبدیل کرده‌اند. امروزه حتی محصولات خانه هوشمند ایرانی نیز به همراه اپلیکیشن اختصاصی عرضه می‌شوند.

مزایای کنترل خانه هوشمند با موبایل

کنترل خانه هوشمند با موبایل تنها راه تضمینی در دسترس بودن دائمی ریموت کنترل خانه هوشمند است. زیرا این روزها کمتر کسی را می‌توان یافت که لحظه‌ای را به دور از موبایل خود سپری کند. در نتیجه اپلیکیشن کنترل خانه هوشمند این امکان را فراهم کرده که نه تنها موبایل بلکه تمام تجهیزات خانه همواره در اختیار و تحت کنترل کاربر باشند. این مسئله حقیقتاً رؤیایی است که بسیاری از دغدغه‌های بشر را از بین می‌برد. آسودگی بیشتر و نگرانی کمتر، مهمترین دستاورد کنترل خانه هوشمند با موبایل است. به عنوان مثال امروزه بشر می‌تواند بدون هدر دادن انرژی در زمان ورود به خانه از هوای مطبوع، غذای طبخ شده و لباسهای شسته شده لذت ببرد. تصور کنید این امکانات برای افراد مسن یا افرادی که بیماری خاص یا محدودیت حرکتی دارند تا چه حد می‌تواند کارآمد باشد.

اپلیکیشن کنترل خانه هوشمند با موبایل

 

معایب کنترل خانه هوشمند با موبایل

اپلیکیشن کنترل خانه هوشمند با موبایل به همان دلیل که برای کاربر قدرتمند و جادویی است می‌تواند برای او خطرناک نیز باشد. حتماً تاکنون خبرهای هک اطلاعات بزرگترین شرکت‌های اینترنتی در حوزه‌های مختلف را شنیده‌اید. در دنیای امروز هک اطلاعات یکی از مهمترین تهدیدات بشری محسوب می‌شود. بدیهی است اپلیکیشن خانه هوشمند نیز طعمه مناسبی برای هکرها به شمار می‌رود. به همین دلیل استفاده از نرم‌افزار ایمن با کامل‌ترین پروتکل‌های امنیتی برای جلوگیری از خطرات احتمالی ضرورت دارد. در همین راستا وابستگی اجرای نرم‌افزار به بستر اینترنت از مهمترین معایب این نرم‌افزارها است. در مقابل، امکان مدیریت تجهیزات از طریق پیامک و بدون نیاز به اینترنت در این حیطه یک امتیاز مهم محسوب می‌شود. در اپلیکشن تولیدی شرکت سها الکترونیک جهت ایجاد بالاترین سطح امنیتی پلن‌های رمزگذاری در تمام مراحل انجام شده که این اپلیکشن را بسیار قدرتمند کرده است.

 

 

ویژگی‌های اپلیکیشن کنترل خانه هوشمند

امنیت

بدون شک حفظ امنیت خانه هوشمند مهمترین چالش تجهیزات هوشمندسازی ساختمان است. بدون امنیت، رؤیای خانه هوشمند به یک کابوس تبدیل می‌شود. به همین دلیل تولید اپلیکیشن کنترل خانه هوشمند باید با دقت و حساسیت زیاد صورت بگیرد. زیرا اساس کار این اپلیکیشن استفاده از اینترنت برای برقراری ارتباط با تجهیزات خانه هوشمند است. بدیهی است در فضای اینترنت بزرگترین تهدید، هک سیستم نرم‌افزاری است. بنابراین امنیت نرم‌افزار مهمترین ویژگی اپلیکیشن خانه هوشمند است که باید توسط متخصصان این حوزه تأیید شود. استفاده از رمز گذاری اطلاعات، استفاده از شبکه اینترنت خانگی و بکارگیری روشهای اعتبارسنجی مانند رمزگذاری،‌ اثر انگشت یا تشخیص چهره در این زمینه ضروری است.

همچنین این مقاله را مطالعه کنید.   امنیت در خانه هوشمند (چالش ها و راهکارها)

امنیت اپلیکیشن خانه هوشمند

 

کنترل خانه هوشمند بدون اینترنت

چالش امنیت و احتمال هک اطلاعات در اینترنت موجب شده بسیاری از مؤسسات، راهکارهای جایگزین نیز برای تجهیزات خود طراحی کنند. گرچه اصول رمزگذاری می‌تواند ایده کارآمدی برای ایمن‌سازی اپلیکیشن خانه هوشمند باشد. اما برای اطمینان بیشتر برخی مؤسسات امکان مدیریت پیامکی تجهیزات را نیز فراهم کرده‌اند. با این تمهیدات کاربر در زمانی که در منزل نیست برای امنیت بیشتر می‌تواند از طریق پیامک و بدون نیاز به اینترنت تجهیزات مورد نظر خود را کنترل کند. یک راه مطمئن استفاده از کدهای رمزگذاری شده است که از طریق پیامک به کنترلر مرکزی خانه هوشمند ارسال و دریافت می‌شود.

رابط کاربری

نه تنها برای اپلیکیشن کنترل خانه هوشمند بلکه برای هر نرم افزاری رابط کاربری اهمیت بسیار زیادی دارد. مهمترین امتیاز یک اپلیکیشن، رابط کاربری جذاب و سادگی است که به خوبی با کاربر ارتباط برقرار کند. اگر کار با اپلیکیشن برای کاربر دشوار و پیچیده باشد منجر به نارضایتی کاربر خواهد شد. در حوزه هوشمندسازی ساختمان حتی اگر محصولات خانه هوشمند یک برند از کیفیت بالایی برخوردار باشند اگر اپلیکیشن خانه هوشمند کارآمد و کاربر پسند نباشد موجب نارضایتی مشتریان و کاهش فروش خواهد شد.

اجرا برای تمامی سیستم‌عامل‌ها

یکی از دیگر از ویژگی‌های یک اپلیکشن خانه هوشمند عالی این است که بتوان آن را روی هر سیستم عاملی اجرا کرد و محدودیتی در این زمینه نداشته باشیم. و در مورد اینکه سیستم عامل تلفن همراه اندروید، ios یا حتی ویندوز هست دچار چالش نشویم.

امکانات نرم‌افزار

امکانات اپلیکیشن کنترل خانه هوشمند از دیگر امتیازات آن محسوب می‌شود. امکان کنترل محصولات خانه هوشمند با سناریوهای مختلف، امکان مدیریت گروهی یا انفرادی تجهیزات خانه هوشمند، ارسال خودکار هشدار در زمینه نگهداری و تعمیرات تجهیزات و امکان افزودن تجهیزات جدید به سیستم از جمله امکانات کاربردی اپلیکیشن خانه هوشمند است.

زبان برنامه نویسی خانه هوشمند

زبان برنامه نویسی خانه هوشمند اساس و پایه تولید محصولات خانه هوشمند و اپلیکیشن کنترل خانه هوشمند است. این مسئله از یک سو از جهت سازگاری با سیستم عامل‌های مختلف و از سوی دیگر از جهت نگهداری تجهیزات اهمیت دارد. به عنوان مثال در مورد برخی محصولات خانه هوشمند با برندهای معتبر خارجی اطلاعات دقیقی در مورد زبان برنامه نویسی تجهیزات ارائه نمی‌شود. این مسئله در اصل به خاطر حفظ ارزش برند و جلوگیری از کپی‌برداری از تکنولوژی است. اما گاه برای نگهداری و تعمیرات تجهیزات تغییر اساسی و برنامه‌نویسی مجدد تجهیزات ضروری است. در کشورهای مبدأ برند، این امر به سادگی و توسط متخصصین شرکت انجام می‌شود. اما در ایران به دلیل عدم وجود نمایندگی معتبر، این امر عملاً میسر نمی‌شود. این مسئله مهمترین امتیاز محصولات خانه هوشمند ایرانی سها اکترونیک  محسوب می‌شود.

بهترین اپلیکیشن کنترل خانه هوشمند

بهترین اپلیکیشن کنترل خانه هوشمند

بر اساس مواردی که مطرح کردیم بهترین اپلیکیشن کنترل خانه هوشمند نرم افزاری است که در درجه اول ایمنی آن توسط متخصصان امنیت سایبری تأیید شده باشد. پس از آن امکانات نرم‌افزار،‌ رابط کاربری و سازگاری آن با سیستم عامل‌های مختلف باید ارزیابی شود. لازم به ذکر است امکانات نرم‌افزار می‌تواند تحت تأثیر رابط کاربری آن قرار گیرد. در واقع اگر کاربرد یک نرم‌افزار برای کاربران دشوار باشد امکانات متعدد آن تحت تأثیر رابط کاربری ضعیف نادیده گرفته می‌شود. سازگاری با سیستم عامل‌های مختلف و امکان نصب نرم‌افزار در دستگاه‌های مختلف نیز در عمل، اهمیت بسیار زیادی دارد.

بهترین خانه هوشمند ایرانی

بهترین خانه هوشمند ایرانی باید در درجه اول از لحاظ کارایی محصولات خانه هوشمند قابل اطمینان باشد. پس از آن ارائه پکیج کامل خانه هوشمند و عرضه اپلیکیشن کنترل خانه هوشمند اختصاصی شرکت اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا تجهیزات هوشمندسازی ساختمان یک سیستم یکپارچه است که توسط یک نرم افزار یا ریموت کنترل خانه هوشمند مدیریت می‌شود. اختلال در هریک از بخش‌های این سیستم کارایی کل سیستم را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابراین طراحی و تولید تمام تجهیزات با دانش تخصصی روز و کاملاً ‌هماهنگ با یکدیگر در اولویت قرار دارد. ضمن اینکه استفاده از دانش بومی برای تولید این تجهیزات سبب می‌شود کاربرد نرم افزار برای کاربر ایرانی ساده‌تر بوده و برای به روز رسانی نرم‌افزار نیز محدودیتی وجود نداشته باشد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *