امنیت در خانه هوشمند (چالش ها و راهکارها)

امنیت در خانه هوشمند

امنیت در خانه هوشمند یکی از اصلی‌ترین بحث‌های پیش‌رو در زمینه  استفاده از تجهیزات هوشمندسازی ساختمان  می‌باشد.

در این تکنولوژی، تجهیزات خانه هوشمند متعددی به هم متصل می‌شوند،تا یک خانه هوشمند کامل داشته باشیم .

در یک خانه هوشمند کامل حفظ اطلاعاتی که بین  تجهیزات خانه هوشمند رد و بدل می‌شوند  و حتی اطلاعات شخصی و اقتصادی امری مهم تلقی می گردد. 

در این راستا استفاده از تکنیک‌های امنیتی خاص مطرح می‌شود تا از هک شدن و به وجودآمدن ضررهای جبران‌ناپذیر جلوگیری کند .

استفاده از پنل مرکزی قدرتمند و اپلیکشن خانه هوشمند جامع و دیگر تجهیزات هوشمندسازی ایمنی هم‌چون کلیدهای لمسی هوشمند و…  که بتواند تمام چالش‌های امنیتی را برطرف سازد می‌تواند اولین اولویت ما در انتخاب برند تجهیزات خانه هوشمند باشد که تضمین کننده  حفظ اطلاعات محرمانه کاربر هنگام انتقال به مرکز داده با ایجاد رمزگذاری خاص باشد و البته در این زمینه الگوریتم‌ها و پیکربندی‌هایی ارائه می‌شود تا راه نفوذ برنامه‌های مخرب و هکرها بسته شود.

 از آنجایی که یکی از بزرگترین جاذبه‌های فناوری خانه‌‎ هوشمند استفاده از دستگاه‌های متصل به اینترنت برای کنترل خانه‌های شخصی از راه دور است . علیرغم سهولتی که در استفاده از وسایل و مدیریت آنها ایجاد می‌شود و امکان سرقت و آسیب را تا حد بسیاز زیادی کاهش می دهد خطر کاهش امنیت داده‌های شخصی را نیز ایجاد می‌کنند.

امنیت در خانه هوشمند را چه عواملی تهدید می‌کند؟

عوامل تهدید امنیت در خانه هوشمند

عوامل متعددی که  ممکن است امنیت خانه هوشمند را به چالش بکشند عبارتند از:

 • دسترسی به wifi با رمز عبورهای پیش فرض یا ضعیف و پروتکل‌های رمزگذاری ضعیف
 • عدم استفاده از پروتکل‌های ایمن در تجهیزات خانه هوشمند
 • عدم استفاده از اپلیکشن خانه هوشمند ایمن
 • عدم رمز گذاری قوی بر روی نرم افزارها و تجهیزات
 • عدم احراز هویت
 • عدم جداسازی شبکه‌های تجهیزات و ابزارهای مدیریتی
 • استفاده از تلفن همراه بدون احراز هویت قوی و بدون تشخیص چهره یا اثر انگشت یا استفاده از رمز ضعیف در تلفن هوشمند
 • عدم رمزگذاری اطلاعات هنگام تبادل
 • عدم استفاده از پروتکی غیر از اینترنت برای برقراری ارتباط

این حملات که به دستگاه‌های خانه هوشمند توسط هکرها ایجاد می‌شود به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. که در ادامه به بررسی روش‌های ایجاد امنیت در برابر این حملات خواهیم پرداخت .

امنیت در خانه هوشمند چگونه ایجاد می شود ؟

 •  امنیت در خانه هوشمند در برابر سرقت با ایجاد پروتکل و رمزهای قوی چگونه انجام می‌شود ؟

دستگاه‌های هوشمند یا تلفن‌های هوشمندی که برای مدیریت دستگاه‌ها استفاده می‌کنیم می‌توانند ربوده شوند و کنترل را در اختیار مهاجمان قرار دهند. مهاجمان دستگاه را دستکاری می‌کنند، ارتباط بین دو طرف را جعل می‌کنند و می‌توانند کنترل دستگاه‌های دیگر، حتی کل شبکه را به عهده بگیرند.

همچنین این مقاله را مطالعه کنید.   هوشمندسازی با تجهیزات خانه هوشمند

 در این مورد پیشنهاد می‌شود که تمامی تجهیزات خانه هوشمند از پروتکل‌های ایمن استفاده کنند و با ارسال توکن و دریافت پاسخ و اعتبارسنجی آن از مدیر اصلی اطمینان حاصل کند و سپس دستورات بعدی را اجرا کنند. و در تلفن‌های هوشمند هم این توکن در نرم افزار خانه هوشمند بررسی و از صحت آن اطمینان حاصل شود .

همچنین در تلفن‌های هوشمند حتما از رمزهای قوی و غیر قابل حدس استفاده شود و در صورت لزوم از تشخیص چهره یا اثر انگشت نیز به همراه رمز استفاده شود. و البته به روز نگه داشتن نرم افزارها نیز امری مهم می باشد.

اطمینان حاصل کنید که تجهیزات خانه هوشمند شما اطلاعات حساس را فقط در قالب رمزگذاری شده ارسال می کنند. اگر اینطور نباشد، اشخاص ثالث می توانند این داده ها را رهگیری کرده و بخوانند. قبل از خرید، بررسی کنید که آیا دستگاه از ارتباطات رمزگذاری شده پشتیبانی می کند یا خیر.

این مهم در تمامی ابزارهای خانه هوشمند و اپلیکشن خانه هوشمند سها الکترونیک در نظر گرفته شده است .

استفاده از اپلیکشن ایمن برای ایجاد امنیت در خانه هوشمند

 • امنیت در خانه هوشمند با استفاده از شبکه‌های جداگانه 

FBI در سال 2019 پیشنهاد کرد که تجهیزات خانه هوشمند و لپ‌تاپ یا تلفن همراه  شما نباید در یک شبکه باشند. خصوصی‌ترین و حساس‌ترین داده‌های خود را در یک سیستم جداگانه از سایر دستگاه‌های خانه هوشمند خود نگه دارید.

نقطه دسترسی برای نفوذ به شبکه بی سیم شما برای سرقت اطلاعات، از لپ تاپ یا تلفن شماست.در این صورت اگر هک شوید، هر بدافزاری که اپلیکشن خانه هوشمند شما را آلوده کند، بعید است که باعث پرش و آلوده شدن سایر تجهیزات در شبکه اصلی شما شود.

خانه هوشمند خود را هنگامی که در منزل هستید با شبکه محلی خود و هنگامی میخواهید از راه دور دسترسی داشته باشید از طریق پیامک و بدون اتصال به اینترنت مدیریت کنید.

بنابراین می‌توانید حتی زمانی که در تعطیلات هستید این تصور را ایجاد کنید که شخصی در خانه است.

حتی ممکن است شما بخواهید از یک vpn برای ارتباط تجهیزات خود استفاده کنید .در مورد VPN باید گفت که که تونلی که ایجاد می‌کند تنها یک ورودی و یک خروجی دارد، بنابراین هیچ داده‌ای نمی‌تواند در طول مسیر به بیرون درز کند. علاوه بر این، فقط دستگاه‌هایی که فعال کرده‌اید می‌توانند از طریق VPN به شبکه خانگی شما دسترسی داشته باشند.

 

 

 

 

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *